Monografia pod redakcją naukową prof. dra hab. Bogdana Szulca, prof. dra hab. Andrzeja Pieczywoka oraz dr Iwony Osmólskiej, stanowi pierwszy tom tekstów przygotowanych i wygłoszonych podczas I Kongresu Nauk o Bezpieczeństwie. Poszczególne rozdziały przygotowali naukowcy z różnych ośrodków akademickich Polski i Czech zajmujący się problematyką bezpieczeństwa w różnych obszarach.

Wszystkie teksty zgromadzono w trzech częściach: 

  1.  Teoretyczne podstawy nauk o bezpieczeństwie, 
  2.  Wieloaspektowe konteksty bezpieczeństwa, 
  3.  Edukacyjne aspekty bezpieczeństwa.

W przedstawionym kontekście warto zadać sobie pytanie i o status poznawczy, i o pełną tożsamość naukową nauk o bezpieczeństwie oraz podjąć problematykę współczesnych uwarunkowań i różnych wyznaczników bezpieczeństwa. Ponad dekada formalnego funkcjonowania nauk o bezpieczeństwie przyniosła wiele ogromnie ciekawych projektów badawczych, powstało też wiele ważnych tekstów. Trwa nieustanny dyskurs teoretyczny nad istotą bezpieczeństwa i jej wyznacznikami. Warto zatem ocenić dotychczasowe osiągnięcia i wskazać niedociągnięcia. Stąd też pomysł pracowników Akademii Pomorskiej w Słupsku (obecnie Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku) na zwołanie kongresu nauk o bezpieczeństwie. Propozycja ta została niezwykle przychylnie przyjęta przez niemal wszystkie środowiska naukowe parające się problematyką bezpieczeństwa. Kilkadziesiąt uczelni i ponad 200 uczestników kongresu podjęło wielce ciekawy dyskurs i spory nad różnymi zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem. (Fragment Wstępu)

Publikację można zakupić w naszej księgarni internetowej w wersji papierowej pod poniższym linkiem, a także w siedzibie Wydawnictwa, która mieści się w Domu Studenta nr 4, pok. 10.

https://wydawnictwo.upsl.edu.pl/bezpieczenstwo/310-konteksty-teoretyczne-i-edukacyjne-nauk-o-bezpieczenstwie-t-1.html

Konferencja sfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała Nauka II” moduł „Wsparcie konferencji naukowych”